Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

G. Landsbergis: Neatsakingas Baltarusijos požiūris į branduolinę saugą privalo sulaukti skubaus ir griežto Europos Komisijos vertinimo

Sukurta 2020.12.16 / Atnaujinta 2020.12.16 14:46

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis nesistebi dėl Baltarusijos veiksmų, kurie sužlugdė ilgai planuotą Europos branduolinės saugos reguliuotojų (ENSREG) vizitą į Astravo atominę elektrinę (AE).

„Lietuva visada sakė – Astravo AE yra nesaugi, o Baltarusija nedaro nieko, kad branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartai būtų užtikrinti. Pastarieji Minsko veiksmai yra dar vienas, jau nebestebinantis, įrodymas. Atsisakymas įsileisti branduolinės saugos ekspertus yra labai rimtas ir pavojingas signalas regionui ir visai Europos Sąjungai, kad branduolinės saugos užtikrinimo viltis Baltarusijos atominėje elektrinėje atsimušė į sieną. Esame pasirengę dirbti kartu su Europos Komisija, kad įvertintume ir įvardintume, kokie instrumentai gali užkirsti kelią elektrai iš nesaugių atominių elektrinių patekti į ES teritoriją – tai buvo sutarta praeitos savaitės Europos Vadovų Taryboje“, - sakė užsienio reikalų ministras G. Landsbergis.

Europos šalių ekspertai buvo pasirengę gruodžio 14-22 dienomis turėjusiems vykti nuotoliniams pokalbiams su Baltarusijos atstovais bei fiziniam apsilankymui elektrinėje gruodžio 17 dieną. Kadangi Baltarusijos branduolinės saugos reguliatorius (Gosatomnadzor) nedalyvavo parengiamuosiuose nuotoliniuose pokalbiuose, Europos ekspertų komandos vadovas buvo priverstas atšaukti ir ekspertų apsilankymą Baltarusijos AE.

Atsižvelgus į tai, kad didžioji dalis streso testų ir kitų tarptautinių ekspertų rekomendacijų neįgyvendinta, Lietuva nuolatos ragina atsakingas Baltarusijos institucijas stabdyti Astravo AE 1-ojo energijos bloko paleidimo darbus ir nedelsiant išspręsti visas saugos problemas. Lietuvai ir tarptautinei bendruomenei yra žinoma apie daugybinius veiklos incidentus nuo Astravo paleidimo pradžios, ir tai kelia grėsmę ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos saugumui.

Susijusios naujienos Visos naujienos »

Gruodžio 15 dieną su Lenkijos kolega Zbigniewu  Rau telefonu kalbėjęs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis didžiausią dėmesį skyrė Baltarusijai, kur tebesitęsia taikių protestuotojų susirėmimai su režimo jėgos struktūromis.

Dvišaliai santykiai »
DSC_5942.jpg

Lapkričio 24 dieną užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius dalyvavo nuotoliniame Lietuvos ambasados Graikijoje ir Tarptautinių strateginių analizių centro „Kedisa“ organizuotame renginyje „Geopolitika, energetinis saugumas ir atominės energetikos saugumas“, kuriame aptartos ir Astravo atominės elektrinės keliamos saugumo problemos.

Daugiašaliai santykiai »

Lapkričio 11 dieną Baltarusijos Užsienio reikalų ministerijai perduota Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos nota dėl oficialios informacijos apie energetinio paleidimo metu įvykusį incidentą Baltarusijos atominėje elektrinėje (Astravo aikštelėje) pateikimo.

Kalbos, pareiškimai »
IMG_6519.jpg

Spalio 27 dieną užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius nuotoliniu būdu dalyvavo Bukarešte (Rumunijoje) organizuotoje konferencijoje, skirtoje situacijai bei ateities perspektyvoms Baltarusijoje aptarti.

Daugiašaliai santykiai »

Spalio 27 dieną išsiųsta protesto nota Baltarusijos užsienio reikalų ministerijai dėl neatsakingo ir skuboto Astravo atominės elektrinės paleidimo, keliančio grėsmę Lietuvos, Baltarusijos ir Europos Sąjungos piliečių saugumui.

Kalbos, pareiškimai »
IMG_6752-2.jpg

Rugsėjo 17 dieną Vašingtone (JAV) su vizitu besilankantis Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius susitiko su Energetikos sekretoriaus pavaduotoju Marku Menezesu.

Dvišaliai santykiai »