Šiandien, liepos 13 d., Užsienio reikalų ministerijoje Lietuvos akademinės visuomenės atstovai pristatė savo pamąstymus dėl Europos Sąjungos (ES) ateities bei Lietuvos vietos Europoje.
Pateikti studijas aktualiausiais ES klausimais Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis paprašė Lietuvos politikos ir ekonomikos mokslų specialistų balandžio 17 d. įvykusiame susitikime. Tuo tarpu šiandien ministras padėkojo autoriams už jų atliktą darbą. "Mūsų akademinės visuomenės atstovų indėlis labai vertingas - jis tikrai padės rengiant Lietuvos Vyriausybės poziciją", sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Lietuvoje tai pirmosios studijos apie diskusiją dėl Europos ateities, kuri prasidėjo po Europos viršūnių tarybos susitikimo Nicoje (Prancūzija) praeitų metų gruodžio mėnesį. Ministras A.Valionis pareiškė viltį, kad tokių studijų įvairiais ES klausimais netrukus bus parengta ir daugiau.
Europos integracijos studijų centro koordinuotą projektą sudaro šešių akademinės visuomenės atstovų darbai. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas docentas Vytautas Radžvilas pateikė studiją "Lietuvos nacionaliniai interesai, tauta, kultūra, visuomenė", profesorius Evaldas Nekrašas parengė studiją "Europos Sąjungos užsienio, saugumo ir gynybos politikos perspektyvos", docentas Gediminas Vitkus - darbą apie Europos Sąjungos institucijų reformą ir Lietuvos nacionalinius interesus.
Lietuvos teisės universiteto Tarptautinės teisės ir Europos Sąjungos teisės katedros vedėjas docentas Saulius Katuoka pristatė studiją Europos Sąjungos Konstitucijos, sutarčių, Pagrindinių teisių chartijos klausimais, Kauno technologijos universiteto Europos instituto direktorius profesorius Kęstutis Kriščiūnas - darbą "Naujos technologijos - nauja ekonomika", o Vilniaus banko valdybos pirmininko - prezidento patarėjas, Vilniaus universiteto Finansų ir kredito katedros docentas Gitanas Nausėda pateikė studiją "Kai kurie Lietuvos integracijos į Europos Sąjungą ekonominiai aspektai".
Siekiant šias studijas pristatyti platesnei auditorijai, ketinama jas paskelbti URM interneto svetainėje, kurioje savo nuomonę ES ateities ir Lietuvos vietos Europoje klausimais kviečiami pareikšti visi Lietuvos žmonės ir institucijos. Interneto svetainėje su šiais darbais galės susipažinti Seimo ir politinių partijų nariai, visa plačioji visuomene.
Su diskusija dėl Europos ateities susijusius klausimus ir pasirengimą artėjančiam Europos viršūnių tarybos susitikimui ketinama apsvarstyti Lietuvos Respublikos Prezidento globojamoje apskrito stalo diskusijoje, kurią numatyta surengti rudenį.
Europos Sąjunga jau pakvietė visas šalis kandidates ir jų gyventojus įsijungti į diskusiją dėl ES būtinų reikšmingų reformų. Įsilieti į tokius debatus labai svarbu, kadangi 2004 metais vyks Tarpvyriausybinė konferencija, kurioje bus sprendžiama, kokioje Europos Sąjungoje gyvensime. Tuo tarpu jau dabar - iki gruodžio mėnesį Lakene (Belgija) vyksiančio Europos viršūnių tarybos susitikimo - vyks svarstymai, kurių rezultatas greičiausiai bus deklaracija dėl ES ateities ir sprendimas dėl to, kaip vyks tolesni debatai ir pasirengimas 2004 metų Tarpvyriausybinei konferencijai.
"Greitai ES taps mūsų namais ir mūsų bendra nuosavybe, todėl turime pareigą žinoti ir teisę sakyti, kokiuose namuose turėtume gyventi", teigė Lietuvos diplomatijos vadovas A.Valionis.