Rytų partnerystės seminare Vilniuje – dėmesys tolesnei šios politikos krypčiai ES plėtros politikos kontekste
Spalio 17 dieną Lietuvos užsienio reikalų ministerija kartu su Europos išorės veiksmų tarnyba ir Europos Komisija surengė Rytų partnerystės seminarą, kuriameaptartos tolesnės Rytų partnerystės politikos vystymo kryptys naują pagreitį įgaunančios Europos Sąjungos (ES) plėtros politikos kontekste.
Sveikindamas seminaro dalyvius, Lietuvos užsienio reikalų viceministras Jonas Survila pabrėžė išties įspūdingus ligšiolinius Rytų partnerystės politikos pasiekimus, geopolitinę jos svarbą ir būtinybę dar labiau stiprinti ES paramą Rytų partnerėms, siekiančioms kuo didesnio suartėjimo su ES, taip pat ir narystės joje.
„Per šiuos 15 metų, kuomet egzistuoja Rytų partnerystė, pasiekta labai daug. Šalys, kurios savo metu daugeliui buvo tiesiog kaimynės Rytuose, ilgainiui tapo asocijuotomis partnerėmis ir net šalimis kandidatėmis. Privalome ir toliau dirbti susitelkę ir padėti to siekiančioms Rytų partnerėms kuo greičiau baigti stojimo derybas ir tapti visavertėmis ES valstybėmis narėmis, stiprinti atsparumą iš Rusijos kylančioms įvairaus pobūdžio grėsmėms“, – pabrėžė J. Survila.
Viceministro teigimu, šiai visų norimai pažangai užtikrinti Rytų partnerystės valstybės turi ir toliau visą savo dėmesį skirti reformoms, o ES – palaikyti jas užtikrinant politinę, finansinę ir ekspertinę paramą.
„Reformų vykdymas – tai lyg į kalną minamas dviratis. Iš pradžių gali atrodyti sunku, tačiau ilgainiui yra išugdoma ištvermė, užtikrinamas atsparumas“, – pabrėžė jis.
Seminare dalyvavo ES valstybių narių ir Rytų partnerystės šalių užsienio reikalų ministerijų, demokratinės Baltarusijos, Rytų partnerystės Pilietinės visuomenės forumo, akademinės bendruomenės ir ES institucijų atstovai.
Seminaro dalyviai pripažino Rytų partnerystės politikos tęstinumo svarbą, būtinybę užtikrinti jos suderinamumą su ES plėtros procesu, stiprinti regioninį bendradarbiavimą. Ypatingas dėmesys skirtas teisės viršenybės klausimams, vaidinantiems ypatingą vaidmenį tiek plėtros, tiek Rytų partnerystės politikose.
Rytų partnerystės politika pradėta 2009 m. ir visuomet buvo vienas pagrindinių Lietuvos užsienio politikos prioritetų. Pirmojo Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu, 2013 m. lapkričio 28–29 d. Vilniuje surengtas Rytų partnerystės Viršūnių susitikimas.