*alt_site_homepage_image*
lt

Naujienos

RSS

Šiaurės Makedonijoje pristatyta Lietuvos patirtis kovojant su autoritarinių režimų spaudimu

Gruodžio 10–12 d. Lietuvos ambasados Kroatijoje Skopjės skyrius, bendradarbiaudamas su Europos Sąjungos (ES) atstovybe Šiaurės Makedonijoje ir Europos namais Skopjėje, organizavo pokalbių ciklą, skirtą pasidalinti Lietuvos patirtimi apie autoritarinių režimų taikomas strategijas ir kišimosi modelius, diplomatinį ir ekonominį spaudimą, koordinuojamas informacines atakas, ES bei bendraminčių partnerių solidarumo ir vienybės svarbą siekiant atremti autoritarinių režimų spaudimą bei apginti demokratiją ir jos vertybes.

Įžvalgomis apie Lietuvos patirtį šiais klausimais pasidalino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Azijos studijų ir tarptautinės politikos docentas dr. Konstantinas Andrijauskas ir Lietuvos ambasados Kroatijoje Skopjės skyriaus ambasadorė ypatingiems pavedimams Vilma Dambrauskienė.

Susitikimo su Švedijos ambasadore Šiaurės Makedonijai Ami Larsson-Jain ir Šiaurės Makedonijos užsienio reikalų ir užsienio prekybos ministerijos specialiuoju patarėju, amb. Goce Karajanov kalbėta apie Šiaurės Makedonijos vidaus ir užsienio politikos aktualijas, ypač santykių su ES, Rusija ir Kinija kontekste.

Susitikime su Šv. Kirilo ir Metodijaus Universiteto Teisės fakulteto dekanu prof.dr. Sasho Georgievski, vicedekanu prof.dr. Dragan Gocevski aptartos bendradarbiavimo perspektyvos dėstytojų ir studentų mainų bei bendrų projektų rengimo mažųjų valstybių ir pereinamojo teisingumo studijų srityse. Teisės fakultete tarptautinių santykių ir politikos mokslų studentams surengtos Dr. K. Andrijausko paskaitos „Autoritarinių didžiųjų valstybių diplomatinių ir įtakos modelių supratimas“ metu studentams detaliai pristatytas Rusijos ir ypač Kinijos diplomatinio, ekonominio bei informacinio spaudimo Lietuvos atžvilgiu atvejis. Taip pat surengtos diskusijos su ES atstovybės Šiaurės Makedonijai politinės, spaudos ir strateginės komunikacijos komandos nariais, ekspertais ir partneriais metu kalbėta apie Kinijos diplomatinį, ekonominį ir informacinį spaudimą Lietuvos atžvilgiu šalies santykių su ES kontekste.

Paskaitos ir diskusijos Viešojoje Motinos Teresės politikos mokykloje Skopjėje metu su ekspertais, politologais, Šiaurės Makedonijos valstybės institucijų atstovais (šios mokyklos alumni) diskutuota apie Kinijos diplomatinį, ekonominį ir informacinį spaudimą Lietuvos atžvilgiu, pabrėžiant praktines pamokas apie skirtingų spaudimo priemonių efektyvumą bei atsparumą joms, kurias galima būtų pritaikyti Šiaurės Makedonijos bei kitų Vakarų Balkanų regiono valstybėse.

Dr. K. Andrijauskas ir V. Dambrauskienė taip pat dalyvavo tarptautinėje konferencijoje tema „Demokratijos ir žmogaus teisių gynimas karo, nacionalizmo ir autoritarizmo akivaizdoje“, kurią organizavo Šiaurės Makedonijos nevyriausybinė tiriamosios žurnalistikos ir piliečių laisvės centro organizacija CIVIL, bendradarbiaujant su VFR „Media Dialog“ ir Šiaurės Reino-Vestfalijos vyriausybe.

Įžanginėje tarptautinės konferencijos kalboje V. Dambrauskienė pažymėjo diskusijos aktualumą Šiaurės Makedonijai – ES šaliai kandidatei, esančiai ES integracijos kelyje, kuri taip pat susiduria su autoritarinių valstybių spaudimu, koordinuotomis informacinėmis atakomis, demokratijos bei jos vertybių išsaugojimo iššūkiais. Suprasdamos autoritarinių režimų taikomas strategijas ir kišimosi modelius, Šiaurės Makedonija ir jos institucijos turi stiprinti atsparumą, kad apgintų demokratinius pamatus, būtinus narystei ES ir Vakarų Balkanų regiono stabilumui.

Dr. K. Andrijauskas aptarė Lietuvos išmoktas pamokas informacinio raštingumo bei atsparumo dezinformacijai kontekste, ypač pabrėždamas būtinybę ginti objektyvios tiesos egzistavimo faktą bei išlaikyti naudojamo politinio žodyno tikslumą kovoje su autoritarinių režimų nuosekliais bandymais jį iškreipti savo naudai.