Viceministras E. Meilūnas: „Nepripažinimo politika yra itin svarbi ir šiandien“
Lapkričio 19 d. Užsienio reikalų ministerijoje įvyko konkurso 9–12 kl. moksleiviams ir studentams „Sumner Welles Reels Contest“ apdovanojimų ceremonija.
Sveikindamas renginio dalyvius užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas pasidžiaugė, kad pirmą kartą organizuotas trumpųjų vaizdo įrašų konkursas, skirtas paminėti 84-ąsias Sumnerio Welleso deklaracijos metines, sulaukė didelio moksleivių ir studentų iš visos Lietuvos susidomėjimo.
„Tikimės, kad Užsienio reikalų ministerijos kartu su JAV ambasada Vilniuje organizuotas konkursas taps tradicija. Jūsų sukurti trumpieji vaizdo įrašai parodė, kad į istoriją galime žvelgti moderniai, o pasitelkdami išmaniuosius įrankius, prisidėti prie istorinės atminties bei demokratinių vertybių puoselėjimo“, – į renginio dalyvius kreipėsi viceministras.
E. Meilūnas pažymėjo Sumnerio Welleso deklaracijos istorinę reikšmę – šia deklaracija JAV principingai nepripažino Baltijos šalių aneksijos, leido veikti Lietuvos diplomatams egzilyje ir išlaikyti Lietuvos ambasadą Vašingtone. Šia deklaracija taip pat buvo remiamasi atkuriant Lietuvos Respublikos nepriklausomybę 1990 metais.
„1940 m. liepos 23 d. JAV paskelbta Sumnerio Welleso deklaracija, kuria JAV nepripažino Lietuvos ir kitų Baltijos šalių prievartinio inkorporavimo į Sovietų Sąjungą, padėjo svarbius pagrindus mūsų laisvės siekiui. Esame dėkingi mūsų artimai sąjungininkei JAV už nuolatinį buvimą kartu ir ilgalaikę partnerystę, grindžiamą bendru įsipareigojimu demokratijai ir vertybinei užsienio politikai, tvirtais kariniais ryšiais, stiprėjančiu ekonominiu bendradarbiavimu, giliais ir ilgalaikiais kultūriniais saitais“, – teigė viceministras.
Viceministras pažymėjo, kad okupacijų nepripažinimo politika yra itin svarbi ir šiandien, Rusijai vykdant brutalią agresiją prieš Ukrainą. „Demokratinis pasaulis niekada nepripažins Rusijos įvykdytos dalies Ukrainos teritorijos okupacijos“, – pabrėžė E. Meilūnas.
Konkurso pirmos vietos nugalėtoja tapo Kauno rajono Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos komanda. Antroji vieta skirta jungtinei Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Kūrybos komunikacijos studijų ir Pranciškonų gimnazijos komandai. Trečioji vieta atiteko Prienų „Žiburio“ gimnazijos komandai.
Dalyvaudami konkurse, moksleiviai ir studentai galėjo pasirinkti vieną iš penkių temų: „Kodėl svarbu domėtis istorija?“, „Kaip aš puoselėju demokratines vertybes?“, „Demokratija: teisės ir pareigos“, „Žodžio laisvė ir žodžio atsakomybė“, „JAV ir Lietuvos santykiai iki 1990 m.“
Užsienio reikalų ministerija, bendradarbiaudama su JAV ambasada Vilniuje, konkursą organizavo pirmą kartą. Konkursui pateiktus trumpuosius vaizdo įrašus vertino komisija, sudaryta iš Užsienio reikalų ministerijos ir JAV ambasados Lietuvoje atstovų.
Papildoma informacija
Vertinimo komisijos sprendimu konkurso „Sumner Welles Reels Contest“ nugalėtojomis paskelbtos ir diplomais bei JAV ambasados Vilniuje įsteigtais prizais (1 vietai – „GroPro“ kamera, 2 vietai – „Kindle“ elektroninių knygų skaitytuvas, 3 vietai – JBL ausinės) apdovanotos trys komandos:
I vieta – Ieva Banuškevičiūtė, Skaiva Bučnytė, Miglė Keturakytė, Miglė Labatmedytė, Tija Pažarauskaitė (Kauno r. Garliavos Juozo Lukšos gimnazija)
II vieta − Kamilė Venckutė (Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas), Nortė Benetytė (Pranciškonų gimnazija)
III vieta – Akvilė Černevičiūtė, Gustė Petruškevičiūtė (Prienų „Žiburio“ gimnazija)