Viceministras S. Šatūnas: Lietuvos Europos kelias ir pasiekimai įkvepia ir kitas šios narystės siekiančias šalis
Užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas balandžio 29-30 dienomis Briuselyje dalyvavo neformaliame Europos Sąjungos (ES) Bendrųjų reikalų tarybos (BRT) susitikime, kurį surengė šiuo metu ES Tarybai pirmininkaujanti Belgija. Susitikimas skirtas aptarti ES plėtros klausimus ir pačios ES pasirengimą plėtrai, taip pat teisinės valstybės principo ES ir narystės siekiančiose šalyse stiprinimui.
Neformalios Tarybos metu vykusioje sesijoje apie teisinės valstybės principo svarbą ES plėtros procese dalyvavo ir dešimt ES narystės siekiančių šalių: Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Juodkalnija, Kosovas, Moldova, Sakartvelas, Serbija, Šiaurės Makedonija, Ukraina, Turkija.
„ES valstybės kandidatės politiniame lygmenyje turi girdėti pagyrimus, raginimus ir kritiką. Atviras pokalbis – ES politikos, kartu ir plėtros politikos, pagrindas“, – akcentavo viceministras. S. Šatūnas taip pat dvišaliame susitikime susitiko su Ukrainos vicepremjere Olha Stefanišina, su kuria aptarė dvišalę Lietuvos paramą Ukrainai siekiant kuo greičiau pradėti derybas dėl ES narystės.
BRT metu diskutuota apie teisinės valstybės principų įtvirtinimą išsiplėtusioje Europos Sąjungoje. Lietuva pabrėžė, kad ES narystės siekiančios šalys privalo kuo greičiau įgyvendinti su teisine valstybe susijusias reformas ir prisijungti prie ES instrumentų, kurie padės išlaikyti aukštą teisinės valstybės lygį, kuriuo šiuo metu ES valstybės narės išsiskiria iš kitų pasaulio šalių. Viceministras akcentavo, kad į šį procesą labai svarbu įtraukti ne tik šalių institucijas, bet ir visuomenę – piliečius ir organizacijas, kad būtų išugdyta stipri teisinė kultūra. S. Šatūnas taip pat pabrėžė, kad nors mes dabar dėmesį kreipiame į ES plėtros klausimus, bet ir pačios ES valstybės narės turi įgyvendinti visus teisinės valstybės principus ir reikalavimus, nes turime rodyti pavyzdį kitiems.
Tarybos metu Lietuva, palaikoma kitų ES valstybių narių, iškėlė klausimą dėl Sakartvele svarstomo vadinamojo užsienio agentų įstatymo. S. Šatūnas pabrėžė, kad šis įstatymas pažeidžia pamatines ES vertybes ir, jeigu būtų priimtas, komplikuotų Sakartvelo kelią ES narystės link. Viceministras paragino Sakartvelo valdančiuosius atsiimti įstatymo projektą ir orientuotis į būtinas reformas, siekiant narystės ES.
Balandžio 29 dieną šventiškai prasidėjusios BRT metu buvo minimos prieš 20 metų prisijungusių šalių narystės metinės. Viceministras S. Šatūnas pabrėžė, kad Lietuva jau didžiąją dalį savo nepriklausomybės yra ES narė – vadinasi, mums pavyko sutelkti visas jėgas ir per trumpą laiką įgyvendinti europines reformas, kurios teigiamai pakeitė mūsų gyvenimus.
„Dabar esame laikomi bene sėkmingiausiu pavyzdžiu, kaip šalis per trumpą laikotarpį gali tapti modernia, efektyvia ir patikima – tai įkvepia ir kitas ES narystės siekiančias valstybes. Kartu tai įrodymas, kad plėtra yra paveiki ES politika, galinti keisti valstybes“, – pabrėžė viceministras.